Biuro rachunkowe XXI wieku

Biuro rachunkowe XXI wieku

Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego, co miesiąc w Polsce powstaje około 24 tys. nowych jednoosobowych firm. Wielu przedsiębiorców decyduje się na to, by księgowość prowadzić samodzielnie – przede wszystkim za pomocą specjalnych programów i aplikacji. Biura rachunkowe stoją więc u progu technologicznej rewolucji.

Współcześni przedsiębiorcy, zwłaszcza ci najmniejsi, w codziennym prowadzeniu firmy stawiają na mobilność, oszczędność czasu i pieniędzy. Przejawia się to także w kwestii prowadzenia księgowości – właściciele firm nie chcą tracić czasu na podróże do biur księgowych (często kilka razy w miesiącu) czy szukać potrzebnych dokumentów w przepastnych segregatorach. W segmencie mikrofirm oraz osób pracujących na zasadzie samozatrudnienia widoczny jest trend odchodzenia od osobistych kontaktów z biurami księgowymi na rzecz rozwiązań wirtualnych w postaci odpowiednich programów i aplikacji.


Biura księgowe w dobie technologicznych rewolucji


Wobec bezsprzecznych zmian w preferencjach przedsiębiorców, a także rozwiązań wprowadzanych przez inne podmioty (programy do fakturowania czy księgowości online w ramach prowadzenia rachunku firmowego proponuje coraz więcej banków), biura księgowe muszą dostosować się do nowych trendów: zacząć korzystać z nowych technologii, Internetu oraz automatyzacji wielu procesów księgowych.


Współczesne biura księgowe muszą proponować swoim klientom zdalną komunikację: normą staje się nie tylko mail i telefon, ale również media społecznościowe oraz internetowe komunikatory. Mile widziane jest także wykorzystywanie zdobyczy technologicznych, tak by zautomatyzować i uprościć jak najwięcej procesów. Dla przykładu – każde biuro księgowe, które nawiąże współpracę z firmą Intaxo oferującą oprogramowanie dla księgowych, ma możliwość udostępnienia jej programu do fakturowania klientom za jedyne 5 zł miesięcznie. Nie jest wymagana stała opłata abonamentowa czy posiadanie konkretnego oprogramowania.

Dodatkowo, biuro ma możliwość pobierania plików JPK z konta klienta i importowania ich do swojego oprogramowania.
Nie jest prawdą, że automatyzacja zabiera pracę księgowym – wręcz przeciwnie, ułatwia ją i przyspiesza. Nowoczesne biura księgowe, otwarte na technologiczne nowinki, z pewnością nie muszą się bać o swoją rynkową pozycję.

Biuro rachunkowe XXI wieku

Poprzedni artykułJak być dobrym pracodawcą? Sekret tkwi w grafiku pracy!
Następny artykułPodsumowanie raportu finansowego spółki MBR Finance za II kwartał 2018

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj