Wysokie standardy higieny są bardzo istotne w zakładach produkcyjnych. Nie tylko gwarantują one bezpieczeństwo produktów, ale też zgodność z poszczególnymi regulacjami prawnymi. Wymogi sanitarne w tym zakresie wynikają z przepisów zarówno krajowych, jak i unijnych. Przedsiębiorstwa produkcyjne są zobligowane do wprowadzania pewnych procedur, które mają na celu weryfikację jakości działań podejmowanych celem utrzymania czystości w obiekcie. Do takich zadań należy wykonanie audytu czystości, umożliwiającego efektywną ocenę skuteczności procesów oraz ułatwiającego wprowadzanie kluczowych poprawek.
Standardy higieny w warunkach przemysłowych
Zasady higieny obowiązują w przemyśle na każdym etapie produkcji, szczególnie w przypadku wytwarzania żywności. Obejmują zarówno etap przygotowywania surowców, jak i końcowy proces pakowania gotowych produktów. Firmy z tej branży są zobowiązane do wprowadzenia specjalnego systemu HACCP, który dotyczy różnych procedur związanych z utrzymywaniem czystości oraz zasad ich przestrzegania. Jego podstawę stanowią Instrukcje Dobrej Praktyki Higienicznej oraz Dobrej Praktyki Produkcyjnej, wymagające indywidualnego dostosowania do specyfiki zakładu. W ich ramach określone są wytyczne w zakresie m.in. higieny narzędzi, sprzętów czy pomieszczeń używanych w procesach produkcyjnych. Aby potwierdzić ich zgodność, należy przeprowadzić właśnie audyt czystości. Jego wykonanie pozwala też na identyfikację ewentualnych nieprawidłowości i zagrożeń, a następnie ich usunięcie.
Kontrola i optymalizacja procesów
Nieprzestrzeganie zasad higieny może się wiązać z surowymi sankcjami prawnymi, a także sporymi stratami wizerunkowym i finansowymi firmy. Wynika to z ryzyka wycofania produktów z rynku. Audyt czystości jest złożonym procesem oceny, który znacząco minimalizuje takie prawdopodobieństwo. W jego ramach uwzględniane są liczne aspekty, włącznie z oceną jakości stosowanych środków czystości, analizą organizacji pracy działów porządkowych czy sprawdzeniem efektywności stosowanych metod aplikacji wybranych rozwiązań. Audyt umożliwia ponadto weryfikację zapisów, które dokumentacją realizację harmonogramów czyszczenia i dezynfekcji w zakładzie. Jego profesjonalne wykonanie znacząco pomaga w rozpoznaniu obszarów wymagających optymalizacji. Audyt czystości mogą zrealizować specjaliści firmy TETON clean, którzy wspierają przedsiębiorców w utrzymywaniu najwyższych standardów higieny.
Kluczowe etapy audytu czystości
Proces audytu rozpoczyna się od zebrania najważniejszych danych, które dotyczą procedur obowiązujących w danym obiekcie oraz metod ich aplikacji. Kompleksowej analizy wymagają różne dokumenty powiązane z planami czyszczenia, a także harmonogramy dezynfekcji. Zadaniem audytorów jest następnie ocena faktycznego stosowania się pracowników zakładu do tych wytycznych. Weryfikacja obejmuje np. skuteczność użytych środków chemicznych, staranność zespołu sprzątającego czy jakość zrealizowanych czynności. Do ważnych etapów audytu należy inspekcja zakładu. W procesie tym oceniane są poszczególne pomieszczenia, a także sprzęt stosowany w realizacji procesów technologicznych czy produkcyjnych. Odpowiednie działania pozwalają na identyfikację nieprawidłowości, takich jak brak zgodności z harmonogramem czy niedostateczne oczyszczenie powierzchni. Wyniki takiej inspekcji są podstawą do opracowania raportu, który zawiera w sobie wnioski i zalecenia w zakresie zalecanej korekty.
Zalety i korzyści
Z regularnym przeprowadzaniem audytu wiążą się liczne korzyści. Przedsiębiorstwo przeprowadzające takie analizy może łatwiej zachować zgodność z przepisami, a także zyskać pewność wysokiej jakości końcowych produktów. Weryfikacja procedur związanych z higieną minimalizuje ryzyko wystąpienia wielu problemów, takich jak skażenia mikrobiologiczne w wyniku zanieczyszczeń. Audyt czystości optymalizuje ponadto koszty operacyjne, ponieważ usprawnia funkcjonowanie działów porządkowych i pozwala na dobór bardziej ekonomicznych rozwiązań.