Agencja pracy – czy warto skorzystać z jej usług?

Bezskutecznie szukasz pracy? Gubisz się w gąszczu ofert, których warunki pozostawiają wiele do życzenia? Aplikujesz na kolejne stanowiska, ale bez efektu? Sprawdź możliwości, jakie niesie ze sobą agencja pracy. Czy warto skorzystać z jej usług?

Czym jest agencja pracy tymczasowej?

Agencja pracy tymczasowej jest podmiotem, który mówiąc w dużym uproszczeniu pośredniczy pomiędzy osobami poszukującymi pracy a pracodawcami, na podstawie specjalnie przygotowanych umów. Firmy poszukujące pracowników zgłaszają się do agencji pracy, określając swoje potrzeby – wskazują rodzaj stanowiska, na jakim chcą zatrudnić osobę, zakres obowiązków, warunki zatrudnienia i wynagrodzenie. Osoby poszukujące pracy również podpisują z agencją umowę, na podstawie której świadczyć mogą pracę dla podmiotu. Istotą działania agencji pracy tymczasowej jest skomunikowanie osób chcących podjąć zatrudnienie i spełniających wymagania wybranej oferty z potencjalnym pracodawcą, a następnie delegowanie pracownika do wykonania określonych czynności.

Rolą agencji pracy tymczasowej jest zatem pośrednictwo, rekrutacja pracowników i ich selekcja, w oparciu o określone przez podmiot zewnętrzny wymagania.

Agencja pracy tymczasowej – zalety rozwiązania

W wielu przypadkach korzystanie z pomocy agencji pracy tymczasowej jest rozwiązaniem bardzo korzystnym. Jednak mówiąc o zaletach warto rozważyć je nie tylko w kontekście potencjalnych pracowników, ale i osób oferujących pracę.

Zalety korzystania dla pracodawców

Jednym z najważniejszych atutów dla pracodawcy jest oszczędność czasu. Decydując się na współpracę z agencją nie trzeba redagować i zamieszczać ogłoszeń, ale bardzo istotny jest fakt, że to agencja przeprowadzi proces weryfikacyjny. W związku z tym podmiot otrzymuje dokumenty aplikacyjne tych osób, które spełniają oczekiwania w zakresie formalnym. Ostateczna decyzja dotycząca zatrudnienia konkretnej osoby należy do pracodawcy. Delegowanie czynności związanych z rekrutacją to nie tylko oszczędność czasu, ale i środków finansowych.

Agencje pracy tymczasowej dysponują szeroką bazą pracowników, dzięki czemu osobę na dane stanowisko zatrudnić można w zasadzie “od zaraz”.

Zatrudnienie pracownika agencyjnego daje pracodawcy wiele możliwości i całkiem dużą elastyczność np. w zakresie rodzaju umowy. Tworzony jest tzw. trójstronny stosunek pracy, w którym wyróżnia się następujące podmioty:

  • pracownik tymczasowy,
  • użytkownik (zleceniodawca),
  • pośrednik (agencja).

W takim układzie to agencja staje się pracodawcą, podmiotem wypłacającym wynagrodzenie pracownikowi. Ten z kolei świadcząc usługi na rzecz użytkownika (zleceniodawcy), ma obowiązek wykonywać polecenia służbowe oraz czynności przypisane do danego stanowiska, zgodnie z informacjami zawartymi w umowie o pracę tymczasową. Dla firmy poszukującej pracowników rozwiązanie to pozwala zredukować koszty związane z obsługą działu kadr i płac.

Atuty dla pracownika

Agencja pracy tymczasowej to również wiele korzyści dla pracowników. Podmiot, z którym podejmujemy współpracę dysponuje szeroką bazą ofert pracy, prezentując wyłącznie te ogłoszenia, które są zgodne z posiadanymi kwalifikacjami. Dokonuje zatem wstępnej selekcji, w oparciu o oczekiwania pracownika i potencjalnego pracodawcy.

Dużym atutem jest to, że pracownicy agencji pracy pomaga kandydatowi przygotować odpowiednie dokumenty w sposób profesjonalny, a także pomoże właściwie przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej.

Dla pracownika jest to pewne zabezpieczenie, ponieważ umowa, jaką podpisuje zawierana jest z agencją pracy tymczasowej i to ona weryfikuje potencjalnego użytkownika-zlecającego, jako podmiot godny zaufania, jednocześnie mając obowiązek wspierania swojego pracownika tymczasowego w kwestiach dotyczących przestrzegania warunków zawartej umowy.

Poprzedni artykułPrace nad inteligentnym chatbotem issueCheck zmierzają w dobrym kierunku
Następny artykułJak znaleźć darmowe zdjęcia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj