4 fakty i mity o przebranżowieniu

Przebranżowienie to termin, który ostatnio zyskuje na popularności. Okazuje się, że zmiana zawodu i kwalifikacji to coś, na co decyduje się coraz większa rzesza pracowników. Zmiana branży zwykle nie jest ani łatwa, ani szybka, choć, jak wiadomo, nie należy generalizować. Przyjrzyjmy się najczęstszym mitom, jakie towarzyszą przebranżowieniu. Wybraliśmy też garść informacji, których słuszność postanowiliśmy potwierdzić.

Mit 1: zawód wybiera się na całe życie

Nic bardziej mylnego! To przekonanie wciąż jest spotykane, choć chyba głównie u ludzi w starszym wieku. Pamiętają oni czasy, gdy osoba przyjęta do pracy w danym zakładzie, pracowała w nim do emerytury. Z drugiej strony ci sami ludzie nierzadko opowiadają historie o dawnych znajomych bądź krewnych, którzy imali się przeróżnych zajęć i jeśli była taka konieczność, zmieniali pracę. Trzeba przyznać, że w jakimś stopniu, to również była forma przebranżowienia. Dziś zmiana miejsca pracy, a nawet i zawodu, jest zjawiskiem powszechnym. Przebranżowienie ułatwiają liczne kursy, szkoły podyplomowe i szkolenia, a także liczne oferty pracy na rynku.

Fakt 1: dość chętnie zmieniamy nasze branże

Badania wykazują, że Polscy pracownicy nie boją się zmian, a w przebranżowieniu widzą szansę, a nie zagrożenie. Najodważniejsi są w tym zakresie pracujący w handlu.

Mit 2: Po zmianie pracy, od razu będzie mi łatwiej.

Fakt 2: trudności będą, ale inne

Łatwiej zaoszczędzić? Być może, o ile nasza nowa praca będzie znacznie lepiej płatna. W nowym miejscu tryskamy często energią, mamy świeże pomysły i po prostu nam się chce. Pamiętajmy jednak, że każda branża ma swoje minusy i bolączki, które z całą pewnością w końcu zauważymy. Niech to nie będzie dla nas równoznaczne ze zniszczeniem obrazu pracy idealnej.

Mit 3: Przebranżowienie to bardzo długi proces

Fakt 3: Na początku wystarczą Ci podstawy

Przeglądając oferty pracy, można natrafić na te wyjątkowo ciekawe. Niestety, tym co może zniechęcić do zmiany branży, jest teza, jakoby cały proces zgłębiania nowych tajników był nieznośnie rozciągnięty w czasie. Być może obawa ta towarzyszy zwłaszcza tym, którzy swoje obecne stanowisko zgłębiali przez kilka lat. Oczywiście, może się okazać, że wykonywanie powierzonych nam zadań będzie wymagać sporo pracy, ale nikt nie każe nam wiedzieć wszystkiego od razu. Metodą małych kroków dojdziemy do bardzo zadowalającego stanu wiedzy i umiejętności. Na nową pracę często wybieramy tę, która będzie nam sprawiać satysfakcję. Taki motor sprawia, że uczymy się szybciej.

Mit 4: Co jeśli będę zarabiać mniej?

Fakt 4: Zmieniasz profesję po to, by poprawić swą sytuację

Może się okazać, że początkowo Twoje wynagrodzenie będzie nieco niższe, niż dotychczas. Pamiętaj, że po pierwsze: to etap przejściowy, a po drugie: wcale nie musisz zarabiać mniej. Małe doświadczenie, potrzeba adaptacji – to wszystko może wpłynąć na niższą wypłatę. Są jednak zawody i branże, które nie patrzą w takich kategoriach. No i na koniec: zmiana pracy motywowana jest zwykle chęcią wyższych, nie niższych zarobków.

Poprzedni artykułZwrot podatku z Danii z biurem rachunkowym. Szybko i bezpiecznie otrzymasz pieniądze na konto. Sprawdź jakie to proste!
Następny artykułPozycjonowanie dla początkujących – to musisz wiedzieć!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj