Wiertnice rdzeniowe – co warto o nich wiedzieć?

Wiertnice rdzeniowe służą do robienia otworów o określonej średnicy w twardych powierzchniach bez stosowania udaru. Metoda ta cieszy się coraz większym uznaniem, ponieważ jest niezwykle skuteczna, szybsza oraz zdecydowanie bardziej spokojna niż wiercenie udarowe. Poza tym ma szeroki zakres zastosowania.

Inżynieria, geologia czy górnictwo

Wiertnice rdzeniowe są wykorzystywane w budownictwie na przykład do tworzenia przepustów kabli, rur, kanałów wentylacyjnych i kanalizacyjnych. Zaś w budownictwie drogowym znajdują zastosowanie do wiercenia otworów choćby pod znaki drogowe. W górnictwie i geologii pozwalają tworzyć odwierty pożądanej średnicy bez potrzeby rozkuwania rozwierconego materiału. Koronki rdzeniowe – specjalistyczne wiertła wiertnic rdzeniowych wycinają swoisty wałek, który może stanowić doskonały materiał do analizy.

Różnorodność koronek rdzeniowych a rodzaj przewiercanej skały

Najbardziej popularnym rodzajem koronki rdzeniowej jest koronka diamentowa. W zależności od producenta może mieć różną numerację, ale ich systematyka oparta jest o stałą zasadę, czyli im mniejsze numery serii koronki tym skała bardziej miękka.

Na wybór właściwej koronki rdzeniowej wpływa twardość przewiercanej skały, jej stopień zeszczelinowania i niejednorodności. Dlatego też koronki rdzeniowe o niskich numerach serii będą odpowiednie do skał miękkich, porowatych, szczelinowatych oraz gruboziarnistych. Zaś koronki o wysokich numerach serii są przeznaczone do skał twardych, spoistych oraz drobnoziarnistych.

Rodzaj koronki rdzeniowej zależy od rodzaju wiertnicy

Wiertnice rdzeniowe mogą być hydrauliczne, pneumatyczne i elektryczne. Do ich rodzaju należy właściwie dobrać typ koronki. Dla urządzeń o wysokim zakresie obrotów i pełnej regulacji posuwu warto dostosować koronkę zgodnie z jej parametrami geologicznymi, zaś w przypadku wiertnic o niskim zakresie obrotów i ograniczonej regulacji posuwu lepiej dobierać koronki o niższym numerze serii, niż to wynika z jej parametrów geologicznych.

Poprzedni artykułUkraińsko-polska współpraca na rynku e-marketingu
Następny artykułCzym charakteryzują się banery reklamowe?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj