Przesunięcie terminu składania CIT-8 dla wszystkich podatników

Resort finansów przez długi czas nie mógł się zdecydować na przedłużenie terminu składania podatku CIT-8 oraz sprawozdań finansowych. W końcu jednak wydał rozporządzenie, z którego wynika, iż podatnicy osiągający dochody zwolnione z CIT oraz organizacje pożytku publicznego będą mogły złożyć CIT-8 do końca lipca bieżącego roku. Wszyscy inni podatnicy będą mieli na to czas do końca maja. Ministerstwo Finansów chce również wydłużyć czas na przygotowanie sprawozdań finansowych.

Nowy termin na złożenie CIT-8

Początkowo MF nie chciało przedłużyć terminu na rozliczenie rocznego podatku dochodowego od osób prawnych i tym samym na złożenie CIT wszystkim podatnikom. Pierwszy projekt rozporządzenia zakładał przedłużenie terminu do 31 lipca tylko tym podatnikom, którzy osiągają wyłącznie dochody wolne od podatku zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy o CIT oraz podatników, w przypadku których przychody z działalności pożytku publicznego stanowią minimum 80% przychodów. Oznaczało to, że pozostałe podmioty musiałyby złożyć CIT-8 do końca marca tego roku. Poszkodowani byliby mali i średni przedsiębiorcy, którzy obecnie najbardziej potrzebują odroczenia terminu na złożenie rocznego podatku od dochodów spółek „CIT”.

 

Najnowsze rozporządzenie stanowi, że firmy mają złożyć CIT-8 do końca maja. W tym terminie muszą także zapłacić podatek. Termin do 31 lipca dotyczy tylko organizacji pożytku publicznego oraz podatników, którzy otrzymują dochody zwolnione z podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy o CIT. Stosowane rozporządzenie wydane zostało 27 marca b.r. – pozycja 542 w Dzienniku Ustaw 2020.

 

Kto czekał na zmiany?

Nie da się ukryć, że na projekt zmian czekali przede wszystkim ci przedsiębiorcy, którzy z uwagi na przestój w działalności i braki kadrowe związane z epidemią koronawirusa, nie mogli w przewidzianym ustawowo terminie sporządzić zeznania podatkowego CIT-8. Wielu z nich ze względu na konieczność wypłaty wynagrodzeń przy jednoczesnym braku przychodów, nie byłoby stać na wpłacenie ewentualnej niedopłaty w CIT za rok ubiegły.

 

Zeznanie CIT-8 – kto musi je złożyć?

Na mocy obowiązującej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za podatników CIT uważa się osoby prawne oraz spółki kapitałowe w organizacji, a także jednostki organizacyjne, które nie mają osobowości prawnej, za wyjątkiem spółek niemających osobowości prawnej, a więc spółki jawnej, partnerskiej, komandytowej i komandytowo-akcyjnej. Dodatkowo opodatkowane w ten sposób są spółki, które nie mają osobowości prawnej, a posiadają siedzibę bądź zarząd w innym kraju. Warunkiem jest to, że zgodnie z przepisami podatkowymi danego państwa są one traktowane jak osoby prawne i podlegają tam opodatkowaniu od całości swoich dochodów. Znaczenia nie ma przy tym miejsce ich osiągania. Oprócz tego podatnikami CIT mogą być grupy minimum dwóch spółek kapitałowych pozostających w związkach kapitałowych.

 

Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o CIT podatnicy tego podatku mają obowiązek składania do urzędu skarbowego zeznania, zgodnie z ustalonym wzorem, o wysokości dochodu osiągniętego w roku podatkowym, do końca trzeciego miesiąca w kolejnym roku podatkowym. W tym terminie powinni także wpłacić należy podatek bądź różnicę pomiędzy podatkiem należnym od dochodu wykazanym w zeznaniu i sumą należnych zaliczek za okres od początku roku.

 

Więcej na temat finansów znajdą Państwo na stronie http://www.ozogtomczykowski.pl/.

Poprzedni artykułKancelaria prawna w Rzeszowie – którą wybrać?
Następny artykułJak uchronić się przed kryzysem? 10 rozwiązań z programu pomocowego BGK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj