Przepisy, prawo upadłości konsumenckiej w roku 2019

Upadłość konsumencka to popularny termin w polskim prawie. Na skorzystanie z redukcji lub umorzenia zobowiązań korzysta coraz więcej osób. Aby ogłosić upadłość trzeba jednak spełniać konkretne warunki, warto też być na bieżąco ze zmianami w prawie. Czy rok 2019 faktycznie wprowadza zmiany w upadłości konsumenckiej?

Co to jest upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka w Polsce została wprowadzona w 2009 roku. 5 lat później dokonano liberalizacji ustawy o upadłości konsumenckiej, dzięki czemu więcej zainteresowanych mogło się na nią zdecydować. Upadłość konsumencka to redukcja lub umorzenie zobowiązań osoby fizycznej (upadłośćkonsumencka.com.pl), dotyczy ona konsumentów, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej. Powodem ogłoszenia bankructwa musi być jedynie niezawiniona niewypłacalność wnioskodawcy.

Jak ogłosić upadłość konsumencką?

Aby ogłosić upadłość konsumencką należy spełniać konkretne przesłanki. Przede wszystkim sąd może wszcząć postępowanie jedynie w sytuacji, kiedy dłużnik faktycznie jest niewypłacalny i utracił zdolność finansową. Co ważne, stało się to wskutek nieumyślnego działania. Sąd odrzuci wnioski o upadłość konsumencką osób, które celowo zaciągnęły zobowiązania niemożliwe do spłaty lub dopuściły się rażącego niedbalstwa. Aby móc ogłosić upadłość należy złożyć wniosek do właściwego sądu upadłościowego. Opłata wynosi 30 zł. Następnie sąd rozpoczyna postępowanie sądowe, jeśli dłużnik spełnił wszystkie wymogi formalne, by ogłosić upadłość.

Co powinno znaleźć się we wniosku o upadłość? Należy wpisać swoje podstawowe dane, tj. imię, nazwisko, miejsce zamieszkania i PESEL. Należy wskazać miejsca, w których dostępny jest majątek dłużnika. We wniosku musi także być zawarta informacja, co doprowadziło do takiego stanu rzeczy, czyli do trudnej sytuacji materialnej. Dokument powinien być uzupełniony o aktualny i pełny wykaz majątku z jego oszacowaniem, spis wierzycieli z adresami i kwotami zadłużenia, spis wierzytelności oraz listę zabezpieczeń. W treści wniosku musi też znaleźć się oświadczenie, iż aktualna sytuacja nie wynika z umyślnego działania dłużnika.

Zmiany w upadłości konsumenckiej

Największe zmiany w upadłości konsumenckiej zaszły w 2014 roku. Wtedy wprowadzono liberalizującą nowelizację ustawy, która umożliwiła szerszy dostęp do skorzystania z upadłości konsumenckiej. Przede wszystkim obniżone zostały opłaty sądowe i koszty ogłoszenia bankructwa. Uproszczono też wnioski sądowe, cały proces stał się bardziej przyjazny i zrozumiały dla dłużników. Wiele osób myślało, że upadłość konsumencka w roku 2019 to kolejne zmiany, tak się jednak nie stało. Sytuacja nie różni się zbytnio od tej, która miała miejsce w 2018 roku. Projekt zmian w upadłości konsumenckiej 2019 trafił ostatecznie do kosza, natomiast mają zostać podjęte kolejne prace nad nowelizacją ustawy, dokładny termin nie jest jeszcze znany.

Co zakładały zmiany w upadłości konsumenckiej 2019? Przede wszystkim projekt ten zakładał kolejną liberalizację przepisów, co zaniepokoiło sądy oraz instytucje finansowe. Według ustaleń, upadłość konsumencka miała dotyczyć także osób, które w sposób zawiniony wpadły w długi. To spowodowałoby mnóstwo wniosków o upadłość, co z kolei przyczyniłoby się do paraliżu sądów upadłościowych.

Poprzedni artykułNamioty handlowe dla małego biznesu – jakie powinny być?
Następny artykułJakie są rodzaje kredytów dla firm?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj