Prywatne ubezpieczenie zdrowotne – czy to się opłaca?

Poziom frustracji spowodowany niekończącymi się kolejkami do lekarzy i drogie wizyty prywatne skutecznie zniechęcają do korzystania z usług publicznej służby zdrowia. Już 2,5 mln Polaków korzysta z prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych, a ta liczba stale rośnie. Jej znaczną część stanowią osoby ubezpieczone w pracy, ale ostatnie lata to także szybki wzrost popularności ubezpieczeń indywidualnych. Co przyciąga Polaków do prywatnych polis zdrowotnych? Sprawdzamy!

Prywatne ubezpieczenie – czy jest nam potrzebne?

Większość Polaków podlega obowiązkowi ubezpieczenia np. z tytułu zatrudnienia, prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pozarolniczej działalności gospodarczej. Wydawać, by się mogło, że ta grupa nie powinna się martwić o dostęp do opieki zdrowotnej. Jednak w praktyce jest zupełnie inaczej. Osoby decydujące się na prywatną polisę najczęściej mówią, że do decyzji skłoniły ich następujące czynniki:

  • Bardzo długie kolejki – obecnie w Polsce nie ma ani jednej (!) dziedziny medycyny, w której nie byłoby problemu z dostaniem się do specjalisty. Kolejki zamiast stawać się krótsze, jeszcze się wydłużają.
  • Brak lekarzy – już od wielu lat trwa emigracja lekarzy za granicę i sytuacja się nie poprawia. W ciągu ostatniej dekady przeciętny czas oczekiwania na wizytę u specjalisty wzrósł o 100%.

Prywatna polisa zdrowotna – wydatek czy oszczędność?

W sytuacji, gdy potrzebujemy dostać się do lekarza, a kolejki są bardzo długie pozostaje nam jedna opcja: konsultacja prywatna. Ceny wizyty, która czasem trwa 15-20 minut zaczynają się zazwyczaj od 150 zł. Dodatkowe badania laboratoryjne, USG, RTG czy inne badania potrzebne do postawienia diagnozy to kolejne kilkaset złotych. Do tego dochodzą koszty zakupu leków, które również stale drożeją. Wszystko to sprawia, że prywatne leczenie jest poza zasięgiem większości osób. Spójrzmy teraz jak się to ma do polisy ubezpieczeniowej. Przykładowo pakiet indywidualny Pełnia Zdrowia Direct w firmie Signal Iduna to koszt 41 zł/miesiąc – jest to suma porównywalna do ceny jednorazowej morfologii połączonej z badaniem moczu. Za tę cenę ubezpieczyciel oferuje nam konsultacje lekarzy specjalistów (internista, chirurg ogólny, dermatolog, endokrynolog, okulista), dostęp do badań diagnostycznych, zabiegi ambulatoryjne, pielęgniarskie i szpitalne oraz assistance medyczny. Ubezpieczeni mogą korzystać ze świadczeń w 400 placówkach medycznych w Polsce bez czekania w długich kolejkach. Na wizytę lub badanie można się wygodnie zapisać przez Internet bez wychodzenia z domu. Wniosek? Prywatne ubezpieczenie zdrowotne po prostu się opłaca!

Poprzedni artykułOgniwa i baterie trakcyjne i ich regeneracja
Następny artykułCzym cechują się kancelaria adwokackie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj