Kalkulator hipoteczny – oblicz swoją zdolność kredytową

Większość z nas dąży do tego, by stać się właścicielem nieruchomości. Nie każdy jednak ma możliwość relatywnie szybkiego zebrania kwoty wymaganej do zakupu mieszkania. Alternatywą dla żmudnego oszczędzania, które może zająć wiele lat, jest kredyt mieszkaniowy. Z jego pomocą sfinansujesz wymarzoną inwestycję. Miej jednak świadomość, że zaciągnięcie takiego zobowiązania jest dość trudne i czasochłonne. Aby bank pozytywnie rozpatrzył Twój wniosek, musisz odznaczać się wiarygodnością finansową. Konieczny będzie również wkład własny. Jeżeli chcesz sprawdzić, czy masz szansę kupić mieszkanie na kredyt, wykorzystaj specjalny kalkulator zdolności kredytowej hipoteczny. Pomoże Ci on oszacować Twoje możliwości i wybrać najkorzystniejszy produkt bankowy. Zainteresowany? Czytaj dalej!

Kredyt hipoteczny – zobowiązanie długoterminowe?

Własne cztery kąty są w zasięgu Twojego portfela. Potencjalni kredytobiorcy często obawiają się, że raty zobowiązania są na tyle wygórowane, iż nie będzie ich na nie stać. To mit, bo kredyty hipoteczne należą do najtańszych produktów finansowych. Opiewają na pokaźne kwoty, jednak w ogólnym rozrachunku wypadają korzystniej niż warianty gotówkowe. Oprocentowanie takiego zobowiązania jest stosunkowo niskie, a spłata rozłożona nawet na 30 lat.

Wysokość miesięcznych rat zwykle będzie podobna do kosztów, jakie trzeba ponieść, wynajmując mieszkanie. Wszystko zależy też od tego:

  • ile kosztuje wybrany przez Ciebie lokal,
  • czy jest to rynek pierwotny, czy wtórny,
  • jakim wkładem własnym dysponujesz,
  • na jaki okres chcesz rozłożyć kredytowanie mieszkania.

Skoro stać Cię na regulowanie czynszu za nieruchomość, czemu miałbyś mieć kłopoty z cyklicznymi opłatami za kredyt hipoteczny? Kupno własnego „M” w ramach zewnętrznego finansowania oczywiście powinno być przemyślane. Hipoteka to w końcu długoterminowe zobowiązanie, ale przynoszące wiele korzyści. Wykorzystaj kalkulator mieszkaniowy, by znaleźć opłacalną ofertę i podjąć świadomą decyzję!

Jak działa kalkulator kredytu hipotecznego?

Takie narzędzie łatwo znajdziesz w internecie – na wybranych portalach finansowych lub stronach niektórych banków. Kalkulator hipoteczny warto wykorzystać, gdy chcesz wnioskować o kredyt mieszkaniowy. Z jego pomocą zdobędziesz wiedzę o ofertach różnych instytucji bankowych. Porównasz dostępne produkty z uwzględnieniem własnej sytuacji finansowej. Kalkulacja przedstawi Ci maksymalną kwotę, o którą możesz się starać na podstawie Twojej zdolności kredytowej.

Dowiesz się również, jaką szacunkową wysokość będą miały:

  • potencjalna rata kredytu,
  • prowizja instytucji finansującej zakup,
  • oprocentowanie zobowiązania (w tym marża),
  • RRSO – rzeczywista roczna stopa oprocentowania,
  • całkowita kwota do spłaty.

Jak korzystać z kalkulatora?

Aby sprawdzić powyższe informacje i otrzymać zestawienie ofert skrojonych na miarę Twoich możliwości finansowych, musisz podać pewne dane.

W odpowiednich polach kalkulatora wskaż:

  • dochód netto – możesz podać łączną sumę, jaką zarabiacie razem ze współmałżonkiem lub krewnym, jeżeli chcesz wziąć kredyt z członkiem rodziny,
  • koszty utrzymania gospodarstwa domowego – składają się na nie rachunki za czynsz, media, telefon, wydatki na żywność itd.,
  • wysokość rat innych zobowiązań – np. kredytów gotówkowych, pożyczek, limitów kart kredytowych,
  • liczbę osób na utrzymaniu – czyli niepełnoletnie dzieci i współmałżonek, jeśli nie pracuje.

Następnie otrzymasz ranking kredytów, które są dopasowane do Twojej zdolności kredytowej. Pamiętaj, że nie jest to równoznaczne z uzyskaniem wybranego finansowania.

Programy wsparcia

Do 2019 roku kredytobiorcy mogli liczyć na państwową pomoc w sfinansowaniu zakupu nieruchomości w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. MdM pozwalał uzyskać dofinansowanie wkładu własnego do kredytu hipotecznego. Został on zastąpiony projektem Mieszkanie Plus, zakładającym tanie budownictwo mieszkaniowe na gruntach publicznych, co umożliwia docelowo zmniejszenie kosztów przyszłego najmu. Gałęzią tego programu jest Mieszkanie na Start. Rodzina korzystająca z pomocy rządu otrzymuje dopłaty do wydatków związanych z wynajmem przez pierwszych kilka lat od wprowadzenia się do lokalu. O wsparcie mogą wnioskować osoby o niskich dochodach.

Podejmij świadomą decyzję

Sprawdziłeś już swoją zdolność kredytową w kalkulatorze i wiesz, że możesz sobie pozwolić na zaciągnięcie zobowiązania o określonej wysokości? W takim razie czas wybrać nieruchomość i odpowiedni produkt bankowy. Porównując poszczególne oferty, miej na uwadze poziom oprocentowania oraz prowizję. Im niższe są te parametry, tym korzystniej dla Ciebie. Szukając ciekawych propozycji zajrzyj na stronę Santander Bank Polska. Zaciągając kredyt mieszkaniowy w tej instytucji, możesz liczyć na elastyczne warunki i możliwość sfinansowania aż 90% wartości nieruchomości. Wypełnij formularz online lub udaj się do oddziału, by poznać szczegóły oferty hipotecznej!

Poprzedni artykułRozwód – jak znaleźć prawnika?
Następny artykułProfesjonalne rady prawne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj