Dlaczego warto studiować prawo?

Studia prawnicze to marzenie wielu młodych ludzi stojących przed wyborem dalszej edukacji po maturze. Czy ten kierunek studiów jest dla każdego? Jakie możliwości zawodowe otwierają się przed jego absolwentami?

Studia prawnicze – kierunek marzeń

Prawo jest bez wątpienia jednym z najbardziej atrakcyjnych i obleganych kierunków studiów. Perspektywa zdobycia prestiżowego wykształcenia, a następnie dobrze płatnej pracy z pewnością jest podstawową przyczyną popularności prawa. Co więcej, po ukończeniu studiów prawniczych mamy szeroki wachlarz możliwości kontynuowania nauki i poszerzania swoich kwalifikacji, co daje jeszcze więcej możliwości zawodowych.

Chociaż większość społeczeństwa uważa, że osoba kończąca studia prawnicze zostaje adwokatem lub sędzią, w praktyce wybór drogi kariery po ukończeniu tego typu studiów wcale nie jest oczywisty. Wszystko zależy od wyboru specjalizacji. Jeśli w trakcie studiów zdecydujemy się np. na kryminologię i kryminalistykę, po ukończeniu studiów będziemy mogli szukać pracy w jednostce policyjnej lub biurze śledczym.

Studia prawnicze – stopień trudności

Studia prawnicze wymagają od studentów wiele poświęcenia, zapału i co najważniejsze – cierpliwości. Ten kierunek studiów nie należy bowiem do najłatwiejszych. Ilość materiału, jaki należy przyswoić, i egzaminów, które trzeba zdać, wymaga od przyszłych absolwentów studiów prawniczych wielu wyrzeczeń.

Ponadto nie od razu po obronie pracy magisterskiej można liczyć na intratne propozycje pracy. Po ukończeniu studiów prawniczych może czekać nas konieczność dodatkowego kształcenia się, aplikacja i praktyki. Edukacja nie kończy się zatem na studiach 5-letnich.

Jaką uczelnię wybrać?

Wybierając uczelnię, na której będziemy studiować, przede wszystkim powinniśmy się kierować jej prestiżem i dobrymi opiniami absolwentów. Godną polecenia jest Akademia Leona Koźmińskiego, którą Financial Times uznał za najlepszą biznesową szkołę wyższą w Europie Środkowo-Wschodniej. Uczelnia ta znajduje się na wysokich pozycjach w rankingach uczelni biznesowych od 2009 roku. Według czasopisma „Perspektywy” jest liderem uczelni ekonomicznych w Polsce. Akademia uzyskała również trzy prestiżowe akredytacje międzynarodowe: AACSB, EQUIS i AMBA. Jest jedną z najstarszych uczelni niepublicznych w kraju. Co więcej, każdego roku organizuje międzynarodowe seminaria, na których goszczą najwybitniejsi specjaliści. Studenci ALK mają również możliwość uczestniczenia w wymianie międzynarodowej i wyjazdach na studia do renomowanych uczelni na całym świecie. Kierunek prawo w ALK otrzymał najwyższą ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej. W Rankingu Wydziałów Prawa „Rzeczpospolitej” w 2020 r. został sklasyfikowany jako pierwszy wśród programów prowadzonych przez uczelnie niepubliczne. Ponadto Akademia Leona Koźmińskiego, jako pierwsza uczelnia wyższa w Polsce, uruchomiła Studencką Poradnię Prawną, w której studenci mogą odbyć praktykę i pod opieką pracowników naukowych udzielać porad prawnych osobom niezamożnym. W 2020 r. ALK zdobyła pierwsze miejsce w zestawieniu najlepszych poradni studenckich, towarzyszącemu Rankingowi Wydziałów Prawa „Rzeczpospolitej”.

Poprzedni artykułCzy opłaca korzystać się z usług doradztwa kredytowego?
Następny artykułJak uniknąć zwolnień w branży detalicznej dzięki analityce preskryptywnej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj