Czym się zajmuje doradztwo podatkowe?

Doradztwo podatkowe w dużym skrócie polega na profesjonalnym udzieleniu porad z obszaru prawa podatkowego w naszym kraju, czyli wszelkich praw i obowiązków z niego wynikającego. Jest to też o tyle specyficzny zawód, ponieważ można go zaliczyć zarówno do finansistów, jak i prawników. Wynika to głównie z wymaganej od takiego doradcy wiedzy związanej jednocześnie z podatkami i finansami, jak i zagadnieniami prawnymi. Czym dokładnie się zajmuje doradztwo podatkowe?

Doradztwo podatkowe – jakie wykonuje czynności

Zawód ten regulowany jest specjalnym aktem prawnym rangi ustawy. W skład czynności doradztwa podatkowego wchodzi przede wszystkim udzielenie porad, wyjaśnień i opinii płatnikom, podatnikom oraz inkasentom wszelkich zagadnień związanych z ich obowiązkami fiskalnymi. Mogą to zrobić na zlecenie bądź na rzecz zainteresowanego.

Drugą ważną czynnością obejmującą doradztwo podatkowe jest prowadzenie ksiąg podatkowych, jak i innych ewidencji oraz służenie pomocą i radą obejmującą te zagadnienia. Ponadto zajmują się sporządzeniem zeznań i deklaracji fiskalnych w imieniu zainteresowanego. Wszystkie te czynności wykonują – w rozumieniu przepisów obowiązującej ustawy – na rzecz osób trzecich, którzy są odpowiedzialni za zaległości podatkowe oraz prawnych następców podatników, płatników czy inkasentów.

Doradcy podatkowi stają się niejako pośrednikiem między swoim klientem, a urzędem. Z racji, że prawo podatkowe w Polsce jest bardzo skomplikowane, doradca podatkowy „poprowadzi” podatnika przez wszelkie zawiłości przepisów i wyjaśni, co trzeba zrobić. Przeciętny obywatel może nie wiedzieć, czego chce i oczekuje od niego urząd, a tym bardziej jakie sam posiada prawa w takich sytuacjach. Skorzystanie z usług takiego doradcy może się więc przyczynić do pozytywnego zakończenia postępowania – pilnuje i czuwa, aby podatnik przestrzegał prawo zarówno swoje, jak i podatkowe.

Obowiązki doradcy podatkowego

Oprócz samych czynności związanych z wykonywaniem swojego zawodu, doradca podatkowy ma też szereg innych obowiązków, związanych głównie z przechowywaniem informacji. Musi gromadzić wszystkie wydane opinie, wystąpienia w imieniu podatnika, płatnika i inkasenta na okres 5 lat. Ma obowiązek dochować tajemnicy dotyczących faktów i informacji, które zdobył w czasie swojej kariery. Istotne jest także trzymanie się etyki zawodowej – doradca podatkowy musi być bezstronny, rzetelny i uczciwy.

Równie ważne jest ciągłe doszkalanie się i dokształcanie zarówno w dziedzinie prawa, jak i w interpretacjach podatkowych. Z racji ciągłych nowelizacji ustaw i nowych interpretacji w polskim prawie trzeba mieć zawsze rękę na pulsie.

Dla kogo doradztwo podatkowe?

Kto może zostać doradcą podatkowym? Po pierwsze osoba ambitna i sumienna, dla którego prawo nie jest obce. Aby faktycznie nim być trzeba przejść egzamin na doradcę i zdać go z wynikiem pozytywnym. Podlega on obowiązkowemu ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej; musi również umieć dochować tajemnice.

Artykuł powstał przy współpracy z biurem rachunkowym BT&A z Poznania, którzy oferują m.in. doradztwo podatkowe dla firm i osób prywatnych. Zapraszamy serdecznie do kontaktu wszystkich zainteresowanych tym zagadnieniem do współpracy. Obsługujemy firmy z całego kraju, jak i zagranicy. Więcej informacji tutaj: http://btagroup.com.pl/doradztwo-podatkowe/

Poprzedni artykułGodziny nadliczbowe — kogo dotyczą i co mówi o nich Kodeks Pracy?
Następny artykułNowe mieszkanie w Szczecinie – wybierz usługę pod klucz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj