Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu domu i mieszkania? Miniporadnik dla osób chcących ubezpieczyć swoje „cztery kąty”

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu domu i mieszkania? Miniporadnik dla osób chcących ubezpieczyć swoje „cztery kąty”

Ubezpieczenie własnego domu czy mieszkania w opinii większości Polaków obejmuje sam budynek oraz drogi sprzęt RTV/AGD. Nowe rozwiązania wprowadzane przez firmy ubezpieczeniowe oferują jednak znacznie szerszy wachlarz ubezpieczeń. Niniejszy miniporadnik przybliży najnowsze koncepcje.

Z raportu „Polak na swoim. Ubezpieczenia nieruchomości w Polsce” opracowanego przez Liberty Ubezpieczenia na podstawie badań ARC „Rynek i Opinia” wynika, że 61% ankietowanych ubezpiecza swoje ruchomości domowe, a 57% – ściany i elementy stałe. Aż 40% badanych nie ubezpiecza nawet budynku ze względu na zbyt wysoką cenę polisy, a w 25% wypadków właściciele własnych „czterech kątów” uważają, że nie mają nic do stracenia. Niestety, jak pokazuje życie, jest to błąd, ponieważ ubezpieczenie budynku i sprzętu zabezpiecza właściciela przed ogromnymi stratami materialnymi i przed gigantycznym stresem w przypadku zdarzeń losowych. Według raportu Komendy Głównej Policji za rok 2016 wykrywanych jest tylko 31% przestępców dokonujących włamań do domów, co w większości wypadków powoduje przepadnięcie skradzionego mienia. Warto zwrócić uwagę na fakt, że ubezpieczeniu podlegają nie tylko ściany i drogie wyposażenie, ale również sprzęt, który zabieramy ze sobą, wychodząc z domu. Odpowiednio skonstruowana polisa może przydać się znacznie częściej, niż można sobie to wyobrazić.

Polisa ubezpieczeniowa chroni nie tylko ściany

Najnowsza oferta skierowana do właścicieli domów czy mieszkań obejmuje szeroki zakres ubezpieczeń ścian, elementów stałych oraz przedmiotów. Polisa może pokryć szkody na mieniu użytkownika do 2 mln zł, związane ze wszystkimi zdarzeniami losowymi (pożar, zalanie, działanie osób trzecich czy kradzież) w formule „All Risks”. Jednak to początek możliwości, jakie oferują najnowsze polisy.

W zależności od wybranego wariantu ubezpieczeniu podlegają szkody użytkowe, czyli spowodowane przez użytkownika, jego bliskich czy zwierzęta domowe. Przykładem jest pomalowanie ściany przez dziecko czy pogryzienie kanapy przez psa. Polisy zapewniają także ochronę w przypadku działań, które wyrządzą komuś szkodę. Zalanie mieszkania sąsiada czy wybita szyba w jego samochodzie podlegają ubezpieczeniu na warunkach określonych w polisie ubezpieczeniowej. Dodatkowo polisa przewiduje sprzątanie po szkodzie czy remoncie u sąsiada, a nawet wysłanie upominku w imieniu sprawcy szkody!

Świadczenia w poszczególnych wariantach polis dają możliwość zwrotu kosztów, jeśli szkoda będzie dotyczyć rzeczy znajdujących się w domu lub wypożyczonych, takich jak narty, laptop służbowy lub telefon. Rzeczy mogą być zabezpieczone w domu oraz poza nim. Świadczenie można otrzymać od firmy ubezpieczeniowej także wtedy, gdy zostanie skradziona torebka na spacerze, rower dziecka lub inny sprzęt. Przy dodatkowym pakiecie ubezpieczeń NNW można liczyć na pomoc zwierzętom domowym, np. w razie wizyty w placówce weterynaryjnej.

Wiele domów na głowie

Domy lub mieszkania nie zawsze służą domownikom – niektóre są przeznaczone na wynajem rodzinom czy studentom. Niestety szkody spowodowane przez wynajmujących mieszkanie często są dotkliwe i wymagają pokrycia z kieszeni właściciela lokum. Na szczęście najnowsza oferta firm ubezpieczeniowych obejmuje również lokale przeznaczone do wynajęcia.

Przykładowo OC Wynajmującego i Najemcy” Nationale-Nederlanden to oferta w ramach „Ubezpieczenia domu i mieszkania na wynajem”, która zabezpiecza właściciela lokalu na wypadek szkody ze skutkiem odpowiedzialności cywilnej w nieruchomości przeznaczonej na wynajem – np. zalania sąsiada. Wariant „Asystent Wynajmującego” obejmuje szkody wywołane przez osobę, której jest wynajmowane mieszkanie, pozwala na udostępnienie lokum zastępczego, jeśli wynajmowane nie nadaje się do użytku. Ubezpieczenie obejmuje również sytuacje, gdy następuje przestój w wynajmie nieruchomości spowodowanej szkodą. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy najemca nie zdecydował się na lokal zastępczy, wypowiedział umowę, a ubezpieczony nie znalazł nowego najemcy (świadczenie wypłacane za okres maksymalnie dwóch miesięcy).

Najnowsze oferty firm ubezpieczeniowych obejmują swym zakresem działania nie tylko mury czy ruchomości typu sprzęt AGD, ale zabezpieczają również przedmioty użytkownika poza domem. Polisy regulują szkody wywołane przez zwierzęta domowe czy chronią mieszkania przeznaczone pod wynajem. Tak szeroki wachlarz ubezpieczeń powoduje, że można wybrać koncepcję skrojoną na miarę własnych potrzeb.

Poprzedni artykułCo się zmieniło w kadrach i płacach w 2019 roku?
Następny artykułNoworoczne zmiany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj