Co można ciąć wodą?

Cięcie strumieniem wodnym, czyli obróbka hydro-ścierna to rodzaj bardzo precyzyjnej obróbki materiału. Polega ono na bardzo precyzyjnym wycinaniu pożądanych kształtów oraz na cięcie większych płyt na mniejsze elementy o zaplanowanych wymiarach. Jakie materiały można ciąć?

Duża uniwersalność
Przyjmuje się, że ciąć wodą można w praktycznie każdym materiale. Dotyczy to twardych i zwartych struktur, takich jak kamień (marmur, granit, konglomeraty), metal (stal nierdzewna, stal węglowa), glazura, gres i płytek ceramicznych. W ten sposób można też ciąć szkło i tworzywa sztuczne. Cięcie wodą nie emituje ciepła, więc materiał nie rozgrzewa się i nie odkształca lub przebarwia. Jest to technologia beziskrowa, więc można wykorzystać ją do cięcia drewna. Ciekawostką jest fakt, że maszyny do cięcia wodą – http://abh.com.pl/kategorie/stm-waterjet poradzą sobie nawet z gumą i utwardzonymi piankami. Ścierniwo nie wchodzi w reakcje chemiczne z ciętym materiałem, więc można ciąć nim nawet wrażliwe materiały oraz takie, które są bardzo reakcyjne.

Indywidualne podejście
Profesjonalne firmy, które świadczą usługę cięcia wodą często proponują swoim klientom indywidualną wycenę. W jej czasie ocenie poddaje się również materiał, który ma być cięty. Zazwyczaj, jedynym ograniczeniem dla cięcia jest grubość materiału. To, jak grubą strukturę przetnie strumień wody jest uzależnione od parametrów maszyny. Niektóre firmy tną wyłącznie płyty o grubości nieprzekraczającej 20 mm, a inne nawet do 40 mm. Z tego powodu zdarza się, że dany podwykonawca nie może wykonać jakiegoś zlecenia, a inny – nie będzie miał z tym żadnego problemu. W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej jest skontaktować się ze specjalistą i ustalić szczegóły realizacji zlecenia.

W czym tnie się najczęściej?
Najczęściej tnie się twarde materiały i tworzywa. Szczególnie duży popyt jest na cięcie wodą w płytkach ceramicznych, miedzi, srebrze, złocie, platynie i w mosiądzu. Dzieje się tak dlatego, że obróbka wodą pozostawia po sobie gładkie krawędzie, które nie wymagają już żadnej dodatkowej pracy.

Poprzedni artykułChcesz otworzyć własną siłownię? Zobacz, w jaki sprzęt powinieneś się wyposażyć
Następny artykułDrukarki przemysłowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj